Основні санітарні вимоги до підприємства торгівлі та його працівників
32. Суб\’єкт господарювання повинен утримувати торговельні та складські приміщення, а також прилеглу до них територію відповідно до санітарних норм.
Під час продажу товарів і після закінчення виїзної (виносної) торгівлі суб\’єкт господарювання зобов\’язаний вжити заходів для дотримання чистоти на місці торгівлі та навколо нього.
Адміністрація торговельного об\’єкта, в якому здійснюється продаж продовольчих товарів, зобов\’язана забезпечити кожного працівника одягом, що відповідає санітарним нормам.
Для зберігання верхнього одягу та особистих речей працівників обладнується окреме приміщення.
33. У разі зберігання товарів у складських приміщеннях і розміщення їх у торговельних залах чи на об\’єктах дрібнороздрібної мережі працівники суб\’єкта господарювання зобов\’язані дотримуватися принципу товарного сусідства, санітарних норм, норм складування і вимог протипожежної безпеки.
34. Торговельний об\’єкт обладнується відповідно до вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, здоров\’я та навколишнього природного середовища, протипожежної безпеки, а також санітарних норм.
35. Суб\’єкт господарювання зобов\’язаний забезпечити наявність у працівників, що здійснюють продаж продовольчих товарів, особистих медичних книжок установленого зразка, організацію і своєчасність проходження ними медичних оглядів та контроль за допуском їх до роботи за наявності необхідного медичного висновку. Медичні книжки пред\’являються на вимогу працівників санітарно-епідеміологічної служби.